25.06.2015 - 19:08René Pazdera
Zobrazeno: 74 x

Retro třinácti brankami rozstřílelo EUROPLOTY

Poslední kolo brněnské SIMOST Superligy pokračovalo úterním střetnutím EUROPLOTŮ s Retrem, ve kterém opravdu nešlo již o nic jiného, než o důstojné zakončení sezóny. Oba celky měly již své jisté – domácí EUROPLOTY ztratily šanci na udržení se v nejvyšší soutěži již v minulém kole. Retro zase nemůže v tabulce skončit jinak než na osmé příčce, což je na superligového nováčka více než dobrý výsledek.

O něco aktivněji do zápasu vstoupili domácí. Ve 3. minutě se po pravém křídle podařilo uniknout Sucháčkovi, ten ale celou akci zakončil jen střelou vedle. První varování pro EUROPLOTY přišlo v 5. minutě, kdy se po závaru před Turečkem dostal ke střele Pokorný. Naštěstí pro domácí mužstvo však hostující hráč nastřelil pouze tyč. V minutě sedmé mohl chybnou rozehrávku domácích potrestat Dobrovolný, nabídnutou šanci v podobě volného prostoru ale využít nedokázal. Třináctá minuta přinesla po několikaminutové převaze Retra další příležitost pro EUROPLOTY. Na konci bleskového kontru přihrával Beneš Maňákovi, ten ale mířil vysoko nad. V 16. minutě se poprvé otevíralo skóre, když si hostující Doležal dokázal ladně poradit s obránci, aby poté poslal míč sbíhajícímu Nedělníkovi, jenž jej bez sebemenších potíží uklidil za záda Turečka – 0:1. V minutě osmnácté to bylo již o dvě branky a znovu díky rychlé kombinaci dvou hráčů hostí. Tentokrát to byl Tůma, který vyvezl míč podél levé autové čáry a Dobrovolný, který jeho následný pas proměnil v druhou trefu dnešního utkání. Ani na třetí branku jsme nemuseli čekat příliš dlouho, již ve 20. minutě se do dalšího z protiútoků dostal Holomek, zasekl si míč a posunul jej Tůmovi. Jeden z nejlepších střelců ligy pak razantní ranou prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 0:3. Ve 22. minutě pak přišlo snížení, o které se postaral domácí Maňák. Přestože jeho první střelu Valík vyrazil, Maňák se dokázal rychle zorientovat a nadvakrát snížil na 1:3 z pohledu EUROPLOTŮ. Ve 25. minutě mohli domácí přidat i druhou kontaktní branku, to by ale Šeda musel Sucháčkův centr usměrnit do odkryté brány. Ve skluzu mu ale chybělo několik centimetrů a míč tak pouze prosvištěl malým vápnem. Ve 25. minutě tak znovu úřadovali hráči hostí. Konkrétně to byl Nedělník, který se dostal k balónu několik metrů před bránou a ač atakovaný obráncem a v pádu, podařilo se mu prostřelit Turečka a zvýšit tak na 4:1 z pohledu svého týmu. Ve 26. minutě přišla navíc pátá trefa borců v červených dresech, když Dobrovolný z levé strany našel před bránou Tůmu, který nekompromisně zavěsil k pravé tyči. Kanonýr Tůma, kterému v tuto chvíli na trofej nejlepšího střelce chyběly pouhé čtyři branky, mohl jednu z nich přidat i ve 29. minutě, tentokrát ale po centru z levé strany trefil pouze pravou tyč. Retro ale šestou branku ještě stihlo a to v poslední minutě zápasu. Dobrovolný fenomenálně proběhl přes celé hřiště a celou akci navíc zakončil přesnou střelou k pravé tyči. Po první třicetiminutovce tak na světelné tabuli svítil stav 1:6.

Ve 34. minutě se mohl Tůma opět přiblížit střelecké trofeji, když hlavičkou usměrňoval Nedělníkův centr. Jeho střela byla velmi dobře umístěná a brankář ji vyrážel přesně na brankové čáře, přičemž nebylo jasné, zda ji míč překročil. Sudí ale gól neuznal, přestože se jej Tůma důrazně dožadoval. Sedmá branka Retra na sebe ale nenechala příliš dlouho čekat. Jejím autorem byl znovu Dobrovolný, který v prostoru půlící čáry uloupil domácím hráčům balón a následné tažení na bránu zakončil ve 41. minutě chladnokrevnou střelou, na kterou Tureček neměl nejmenší nárok. V probíhající 44. minutě udeřili hosté poosmé a do střelecké listiny se opět zapsal Dobrovolný, když do brány usměrnil centr Holomka, který si předtím dokázal poradit s obránci i Turečkem. Holomek byl i u deváté gólové akce Retra, tentokrát si asistenci připsal za šikovnou nahrávku skrz vápno, po které Pokorný zakončoval do odkryté branky a ve 48. minutě tak upravil na 9:1 z pohledu svého týmu. Exhibice hostujícího Retra pokračovala dále. Přišla 50. minuta a bylo to 1:10, když domácí obránci fatálně nezvládli situaci po autovém vhazování a nechali Doležalovi spoustu prostoru ke střele z hranice vápna, která byla úspěšná. Na rozdíl deseti branek mohl v 52. minutě zvýšit Dobrovolný, jenže tentokrát jeho pokus z dálky zastavila pravá tyč Turečkovy brány. Dobrovolný to ale dokázal napravit v 53. minutě, kdy domácího gólmana překvapil střelou z úctyhodné vzdálenosti, a jedenáctý gól hostujícího mužstva byla na světě. EUROPLOTům již muselo být nadmíru jasné, že z dnešního utkání jinak než s debaklem odejít nemůžou. Přesto se však stále snažili o čestný úspěch v podobě snížení hororového stavu. Kromě několika nepřesných střel ale borci v modrožlutém nic kloudného nevymysleli a veškeré pokusy o ohrožení Valíkovy brány se zastavily buď na obraně, nebo na brankářových rukavicích. V 60. minutě ještě navíc Retro stačilo přidat dvanáctý gól. Z protiútoku se tentokrát po Dobrovolného přihrávce dokázal prosadit Holomek. Ten samý hráč pak ještě v 60. minutě z dálky završil gólový účet utkání třináctou brankou a hororový debakl byl dokonán.

EUROPLOTY se s nejvyšší soutěží nerozloučily zrovna nejvhodnějším způsobem. Po dvaadvaceti zápasech mají modrožlutí na kontě rovných 13 bodů a sezónu tak zakončují na jedenáctém místě. SK Retro Brno znovu ukázalo, že je třeba s tímto týmem do budoucna počítat i v souboji o vyšší příčky. Pětadvacet bodů a osmou příčku je třeba na premiérovou sezónu v Superlize určitě považovat za povedený výsledek.

EUROPLOTY - SK Retro Brno 1:13 (1:6)
22. Maňák - 16. a 50. Doležal, 18., 30., 41., 44. a 53. Dobrovolný, 20. a 26. Tůma, 25. Nedělník, 48. Pokorný, 60. a 60. Holomek

Martin Tůma (SK Retro Brno, v zápase 2 branky)
Mrzí Tě, že jsi nezískal trofej pro nejlepšího střelce? Chtěl jsi dnes před zápasem ještě dorovnat vedoucího Čeňka Cenka?
"Musím přiznat, že ano, snažili jsme se, ale nenastoupil jsem do zápasu ve stoprocentní formě, což bylo vidět. Každopádně to jestli trofej získáte nebo ne, není úplně důležité."
Jak jsi spokojen se svou letošní střeleckou formou a sezónou vůbec?
"Prioritou pro nás bylo zachránit se, což se nám podařilo už několik kol před koncem. A co se gólů týče? Bylo to dobré. (úsměv)"
Máte už plány na příští sezónu?
"Budeme potřebovat posílit, hodili by se alespoň dva mladší hráči. Někteří navíc ohlásili, že v příští sezóně nastupovat nebudou, takže se musíme po někom poohlídnout."
Budeš chtít příští rok znovu bojovat o trofej pro nejlepšího střelce?
"To nedokážu odhadnout, i tento rok to bylo mnoho shod okolností a soupeři si na mě navíc už dávají pozor. Není to zkrátka tak jednoduché jak na podzim, tak uvidíme."