15.06.2016 - 15:30René Pazdera
Zobrazeno: 214 x

Fénix pálil do tyčí a nepomohla mu ani trefa brankáře Stanislava, se sezónou se vítězně rozloučilo KMK Dynamo Brno

Doufat v zaváhání soupeře a získat tři body, s takovým cílem hledělo KMK Dynamo vstříc poslednímu kolu druholigové sezóny. Pro tým prezidenta Formánka by to znamenalo zisk cenných bronzových medailí, o které se Dynamo až do závěrečného kola rvalo díky parádní jarní jízdě. Jenže nakonec už před utkáním s Fénixem mohlo Dynamo myšlenky na medaile zahnat, za což mohlo nedělní vítězství Vyššího principu. To Fénix měl před posledním zápasem sezóny stále o co hrát, v minulém týdnu se totiž, byť jen o skóre, vyšvihl do první poloviny tabulky, a pokud se v ní chtěl udržet, bylo zapotřebí získat nějaký ten bodík.

Plány hostujícího Fénixu nalomil po čtyřech minutách hry domácí Poliak. Ten ukončil úvodní oťukávání průnikem po levé straně, navrch přidal tvrdou ránu pod břevno, a protože Stanislav nestihl zareagovat, vedlo rychle Dynamo 1:0. Na opačné straně hřiště se vzápětí pokoušel odpovědět Dočekal přízemní střelou zpoza vápna, gólman Palkovský byl ale rychle na zemi a míč vytěsnil. Neúspěšně dopadl i tvrdě pálící kapitán Fénixu Pechura, pohotový zákrok totiž znovu vytáhl Palkovský. Jeho protějšek Stanislav musel hasit Markův nástřel od pravé lajny, Palkovský zase vychytal Dočekala. Velkou šanci k navýšení vedení přinesl průnik rychlonohého Poliaka, který ještě při přečíslení předložil Krempaskému, jenže tomu pohotově padl pod nohy Stanislav a skóre se nezměnilo.

Po čtvrt hodině hry viselo ve vzduchu vyrovnání, a to hned několikrát. Nejprve si slabší chvilku vybral Palkovský, jenž se vydal mimo pokutové území, a byť byl u míče dřív než Müllner, odvrátil pouze k Pechurovi, který okamžitě pálil na opuštěnou bránu. Míč se však ke smůle Fénixu snesl pouze na břevno a poprvé se v zápase ukázal největší soupeř hostující celku. Ještě v téže minutě totiž Pechura pálil z přímého kopu chytře, kolem zdi. Palkovský se po přízemní střele marně natahoval, jenže míč skončil na tyči. Aby toho nebylo málo, dorážející Karpíšek místo prázdné brány nenapálil nic jiného, než konstrukci domácí branky a hráči Fénixu mohli jen nevěřícně kroutit hlavou. Rychle ale museli opět zapnout na plné obrátky, neboť se podél levé lajny opět prohnal Poliak a střelou do horní poloviny brány dal zabrat Stanislavovi. I toho pak zachránila pravá tyč, to když vyslal křižnou ránu Bím. Na opačné straně zase pálil z voleje Pechura, Palkovský si ale připsal další úspěšný zákrok, stejně jako v závěru poločasu, kdy zlikvidoval Pechurův ukrytý pokus směřující k levé tyči.

Krátce po změně stran bylo rušno před oběma brankáři. Nejprve míč propadl přes dva beky Fénixu přímo pod nohy Bíma, avšak ten samostatným nájezdem pohrdl a branku netrefil. Müllner zase vybojoval míč na půli hřiště a pádil do přečíslení, při kterém vzal zodpovědnost na sebe a pořádně vyprášil Palkovského rukavice. Neúspěšně dopadl i domácí Marek, jehož tečovanou ránu Stanislav vytáhl konečky prstů nad branku. Následovala hlušší pasáž hry, během které si ani jeden z týmů nevytvořil žádnou nebezpečnou příležitost. Rostl přitom tlak Fénixu, který se tlačil za vyrovnávací brankou, množství nepřesností ale jeho plány hatilo. A tak mohlo do dvoubrankového vedení odskočit Dynamo, to když Krempaského kličkovaná vedla k přečíslení hned čtyř na jednoho. Z luxusní situace ale domácí nevytěžili nic víc, než nedůraznou střelu, kterou Stanislav lapil. Blízko k odstranění nuly v hostující kolonce gólů byl Müllner, jenž vyslal křížnou přízemní střelu, dokonce překonal Palkovského, připomněla se však opět konstrukce domácí brány.

Ani to hosty neodradilo od pokračujícího snažení, k vidění bylo nespočet propadnutí obran a přečíslení. Dynamo si ofenzivním pojetím hry koledovalo o inkasovanou branku, která dokonce přišla, avšak přímo z autu, aniž by míč kdokoliv tečoval, a tak byla radost Fénixu předčasná. Štěstí pak zkusil z přímého kopu Dočekal, Palkovský ale tvrdou ránu vyrazil. K vyrovnávací trefě se neprotlačil ani tank s označením Pechura, právě on byl ale deset minut před koncem u všeho podstatného. Hostující kapitán nejprve vybojoval spornou penaltu, nadšení v řadách Fénixu ale rychle opadlo. Hrdinou okamžiku se totiž stal Palkovský, který penaltový pokus Pechury lapil a zmar hostí pokračoval. Na Müllnerův další pokus si opět počíhal Palkovský a poté už přišlo rozuzlení celého utkání. Dynamu se podařilo proměnit přečíslení tří na jednoho, když po spolupráci Krempaského s Bímem zakončoval Dirhan do opuštěné klece – 2:0. Ještě v téže minutě navíc domácí předvedli další rozborku hostující obrany a po Krempaského příhře pálil do odkryté brány Poliak – 3:0. Bylo rozhodnuto, zpříjemnit poslední chvíle sezóny nejen sobě, ale i celému týmu se však ještě rozhodl gólman Fénixu Stanislav, jenž se vydal rozehrát dvojici přímých kopů z téměř poloviny hřiště. V prvním případě vyslal štiplavou ránu pod břevno a pořádně protáhl Palkovského. Při druhé standardce všichni čekali to samé, Stanislav si ale pozici vylepšil narážečkou se Zbyňkem Botló, načež přízemní střelou propálil míč do sítě a stylově zakončil celou sezónu – 3:1.

KMK Dynamo Brno - FC Fénix Brno 3:1 (1:0)
4. a 58. Poliak Jaroslav, 58. Dirhan Martin - 60. Stanislav Štěpán

Jan Formánek (kapitán, KMK Dynamo Brno)
Proti Fénixu vás čtyřikrát zachránila tyčka, z toho hned třikrát během jediné minuty. K tomu chycená penalta, zažil jsi už někdy něco podobného?
„Asi jsem nic podobného nezažil. Fénix se oproti podzimu určitě zlepšil, my hráli jenom o čest a slávu a proto byl obraz hry nahoru dolů.“
Na jaře jste se až do úplného konce tlačili na bronzovou pozici, kde zpětně vidíš zlepšení oproti podzimu?
„Na podzim jsme podlehli Rebešovicím, The Reds a právě Fénixu, těchto devět bodů nám z podzimu chybí. Asi chyběla lepší koncentrace a štěstíčko.“
Jak hodnotíš uplynulou sezónu a jak vidíš tu příští?
„Hrajeme s kamarády, hlavně pro radost, takže máme radost, že tu radost máme. Sezónu hodnotím úspěšně a v té příští se pokusíme dostat na bednu a do finále poháru.“