18.05.2017 - 11:42René Pazdera
Zobrazeno: 195 x

FCC František Vláčil se po prospaném úvodu probral z letargie a oplatil Beers United podzimní porážku

V 18. kole 2. DIGAMMA Brno ligy se proti sobě postavily dva sousední celky z prostředních pater tabulky.  FCC František Vláčil měl přitom svému dnešnímu soupeři co oplácet, protože na podzim s Beers prohrál 3:0. A i když rozpačitý začátek dnešního duelu tomu nijak nenasvědčoval, domácí se v průběhu utkání výrazně zlepšili a nakonec vybojovali zasloužené vítězství. Byl to tak trochu zápas o probouzení a usínání. Zatímco ospale působící domácí inkasovaná branka probrala, Beers rychlé vedení naopak ukolébalo. Když znovu procitli, zjistili, že prohrávají už 4:1 a na to, aby s výsledkem ještě něco udělali, mají sotva deset minut.

Pojďme ale pěkně od začátku. V úvodu Beers svého soupeře doslova válcovali a jejich převaha přinesla brzy první ovoce. V 5. minutě si na přihrávku z pravého křídla naběhl Ročák a otevřel skóre - 0:1 pro Beers United. Hned v zápětí to mohlo být již o dvě branky, protože zatím jediný gólový autor Ročák se z čista jasna ocitl sám před domácím gólmanem Šebestou, ale míč mu v rozhodující chvíli odskočil od kopačky. Po zmatcích v domácí obraně se dostal k dalšímu zakončení Burian, avšak jeho střela byla za minutu dvanáct zblokována domácí obranou.    František Vláčil působil zakřiknutým, mnohdy až bezradným dojmem a jen zázrakem přečkal prvních deset minut bez další újmy. Pak zavelel k velkému probuzení nejvýraznější a nejnebezpečnější hráč domácího celku – Jan Vavrač. Nejprve se uvolnil středem hřiště a prověřil pozornost hostujícího gólmana Schiela. V zápětí se vydal na výlet podél postranní čáry a poslal nebezpečný pas k hranici šestnáctky, ale Jan Daniel nedokázal jeho pobídku efektivně zužitkovat. Vavračovi pšenka nevykvetla ani do třetice. Tentokrát se mu střela svezla z nártu a skončila mimo Schielovu klec. Před druhou bránou, střeženou domácím Michalem Šebestou, hořelo pro změnu po voleji aktivního Ročáka. Jeho pokus skončil těsně vedle levé tyče.

Následovala dlouhá sekvence bez výraznějších šancí, kdy byl obraz hry tvořen zejména obapolními nepřesnostmi, střelami, co vůbec neprošly k brance, a dlouhými nakopávanými balóny. Tento styl je Františku Vláčilovi vlastní, zato hosté díky němu rychle ztráceli jiskru. Také kapitán Beers United Martin Hoffmann viděl v tom, že si postupně nechali vnutit soupeřovu hru, jeden z hlavních kamenů budoucích úrazů. Jak se přibližoval konec prvního dějství, vzrůstalo postupně nebezpečí před brankou Beers. Kuchař se opřel do balónu, ale jeho pumelici zlikvidoval bravurním zákrokem Schiel. Na druhé straně se nečekaně ocitl sám před gólmanem kdo jiný, než Ročák, leč Šebesta včasným vyběhnutím dobře zmenšil střelecký úhel a střelce Beers vychytal. Zato jeho protějšek Schiel si vedl krátce poté o poznání hůře a jeho zaváhání se pro Beers stalo osudným. K odraženému míči se dostal Bartůněk a počínal si nekompromisně – vyrovnáno 1:1. Poslední šanci prvního poločasu pak zaznamenal Vavrač, jehož povedená střela olízla břevno. Po změně stran se dostali do velké příležitosti domácí Daniel, opět s Vavračem, nicméně ani na třikrát nedokázali propasírovat míč za Schielova záda, jenž tak dál hájil nerozhodný stav.

Vrátit  Beers ztracené vedení mohl Hoffmann, který jako správný kapitán vzal zodpovědnost na svá bedra, individuálně prošel napříč hřištěm a následně křížnou střelou orazítkoval levou Šebestovu tyč. Potom ale přišla zázračná sedmiminutovka domácích, během níž dovršili obrat a strhli vítězství jednoznačně na svoji stranu. Vavrač se dostal k nedbale odkopnutému balónu, podíval se, kde stojí Schiel a trefil přesně k tyči – 2:1. Opařená defenziva Beers zareagovala pozdě na Jakuba Kosaře, naběhnuvšího si na dlouhý pas, a jeho příležitost zneškodnil teprve pozorný Schiel. Neuběhly však ani dvě minuty a musel lovit míč ze své sítě potřetí. Jeden z hlavních strůjců dnešního úspěchu „Vláčilovců“ – Vavrač, prošel podél postraní čáry a jeho přesnou nahrávku Štěpánek pohodlně doklepl do odkryté svatyně Beers. Náskok domácích tím vzrost na dvě branky, ale to ještě nebylo vše.

Ve 49. minutě dokonal dílo zkázy Plocek, který si ve středu hřiště dobře pokryl balón a ten se posléze zastavil až v síti Beers United- 4:1. Teprve nyní se hosté vzpamatovali a snažili se svého soupeře dostat pod tlak. Ten ovšem vyvrcholil až v 58. minutě a to už bylo pozdě. Hoffmann našel z levého křídla přesnou přihrávkou Trčku mladšího a ten korigoval na 4:2. V závěru to přece jen mohlo být ještě pořádné drama, kdyby hostující Hoffmann proměnil některou ze svých dvou velkých šancí. Pod tlakem času a okolností však ztratil potřebnou rozvahu a nejprve v jasné pozici netrefil bránu a zakrátko v takřka totožné situaci pouze nastřelil domácího gólmana.   František Vláčil tak dotáhl zápas do zdárného konce, oplatil svému soupeři předešlou porážku a mohl se zaslouženě radovat nejen z vítězství, ale i z posunu na čtvrtou příčku v tabulce. Beers zůstávají šestí, ale kromě bodové ztráty je může mrzet i přerušení čtyř zápasové série bez porážky a hlavně vlažný přístup, jež měl zásadní vliv na jejich dnešní výkon a samozřejmě i na konečný výsledek.

FCC František Vláčil - Beers United 4:2 (1:1)
22. Bartůněk, 42. Vavrač, 46. Štěpánek, 49. Plocek - 5. Ročák, 58. Trčka ml.

Martin Hoffmann (kapitán Beers United)
Zatímco vaši soupeři prospali úvod zápasu, vy tu zbývající část a probudili jste se až za nepříznivého stavu 4:1. Souhlasíš?
„Bylo to tak. Navíc jsme si nechali vnutit jejich styl hry, což znamená dlouhé nakopávané balóny. Respektive se to tak zvrhlo hlavně v první půli a teprve v té druhé jsme se do toho trochu dostali.“
Připsal sis dnes jednu gólovou asistenci, trefil jsi tyč a v samotném závěru jsi spálil dvě tutovky. Co chybělo ke gólovému vyústění?
„Zakončoval jsem zbytečně zbrkle, měl jsem dost času, ale chyběl mi klid. V některých situacích jsem mohl ještě nahrávat, ale pod tlakem jsem to udělal takhle - prostě špatně.“