19.05.2017 - 11:59René Pazdera
Zobrazeno: 162 x

Retro sahalo po bodu, nakonec se ale radují hosté

Na Technické ulici v Brně se odehrál zajímavý duel, ve kterém domácí Retro Brno hostilo Cordobu. Hosté vstupovali do utkání v roli velkého favorita, což se jim, byť s velkým štěstím, nakonec podařilo potvrdit vítězstvím. Technicky vybavenější soupeř chvílemi pořádně tlačil, naopak hráči v červeném vsadili na urputný boj a hru na brejky. Výsledkem nervy drásající bitvy je těsné vítězství Cordoby, která si tak pojistila třetí místo, navíc ještě může pomýšlet na ty úplně nejvyšší příčky.

Aktivněji začali domácí. Tůma nakopával balon na Reitorala, kterého přikryl jeden z obránců. Zajímavá příležitost se rodila ihned poté, přečíslení tři na dva ale domácí pokazili. První střelecký pokus v podání Cordoby jsme zaznamenali ve čtvrté minutě, kdy se ke střele z dálky odhodlal Volf - Valík však zasahovat nemusel.  Boháč si vyměnil balon s Ryšavým, vypálil z úhlu a v tomto případě už musel domácí brankář zasáhnout u své tyče. Po následném rohu balon propadl k Volfovi, ten si jej zpracoval a vystřelil mimo. Za obranou se zjevil Reitoral, který se ještě pokusil míč posunout na Dobrovolného, což se mu úplně nepovedlo. Malíř si navedl balon na pravačku, ale do jeho rány se vložili obránci. Knee uvolnil patičkou Šotolu, který přinutil Valíka k dalšímu zákroku.

Aktivní Tůma se zmocnil balonu uprostřed hřiště, vydal se směrem k bráně, před kterou zamotal hlavu obránci a překvapivě zakončil obloučkem. Ke smůle hráčů v červeném jmenovec Martina Tůmy Michal zůstal nepřekonán. Zase to byl Tůma, kdo se pokoušel ohrozit bránu Cordoby, další střelu levačkou zablokoval Boháč. Po delší odmlce se připomněli hosté – Demko se neúspěšně probíjel obranou Retra. První gól měl na noze Ryšavý, který šikovnou tečí málem zaskočil Valíka. Rychlou akci předvedli Demko se Šotolou, první jmenovaný pálil vedle. Cordoba měla v utkání více ze hry, domácí zase vsadili na osvědčenou brejkovou taktiku. Jeden takový protiútok ale domácímu týmu hrubě nevyšel, což mohl ihned potrestat Volf, jehož levačka donutila Valíka k perfektnímu zákroku.

Tůma dělal obráncům Cordoby problémy takřka celý zápas. Když po krásné patičce Reitorala v souboji s obráncem upadl, dožadoval se odpískání faulu, rozhodčí Moder ale zůstal ledově klidný. Do střely se před protější bránou vložil Bulušek, ale jeho rána letěla daleko pryč. Tůma opět zabojoval a přineslo mu to ovoce v podobě vybojovaného balonu, Retro ale z aktivního napadání zase nic nevytěžilo. Reitoral spolu s Tůmou pádili vpřed, ale opět jejich akce ztroskotala. Závěrečné minuty opět patřily hostům, ti drželi míč na svých kopačkách a kombinovali, jenomže pořádná šance nepřicházela.  Gólový účet tak otevřeli domácí. Krásný pas z hloubi pole si sebral Reitoral a tváří v tvář Tůmovi zakončil s přehledem – 1:0!

Nástup do druhé půle zvládla lépe Córdoba. Buluška ještě obrana Retra ubránila, krásnou akci, na jejímž konci se prosadil důrazný Šotola, nikoliv. A to nebylo zdaleka vše. Po pasu Malíře střílel Boháč, následně také Ryšavý. Retro v úvodu druhé třicetiminutovky vůbec nestíhalo a zanedlouho kapitulovalo podruhé – trefil se Demko. Tlak Cordoby narůstal. Hosté měli pocit, že ve třicáté sedmé minutě zasáhl Valík rukou mimo vápno, ale rozhodčí hru nepřerušil. Retro se snažilo oklepat, odražený balon napálil Tůma pouze do gólmana. Kuriózní gól vstřelil Jakub Volf, který, přestože stál zády k bráně, hlavičkou zvýšil na 3:1 z pohledu hostů. Čtvrtý zásah mohl přidat Malíř, ale ten svoji šanci neproměnil.

Pak přišly velké chvíle Tůmy a Reitorala, kteří svým pressingem získali balon, společně zaútočili a výsledkem byla těsná přízemní střela. Z bojovnosti Tůmy těžil Reitoral i tentokrát. Holohlavý bojovník mu přihrál perfektně do běhu, domácí desítka si položila Tůmu a uklízela míč do odkryté klece, jenže! Kde se vzal, tu se vzal Jakub Volf, který skluzem na brankové čáře zachránil situaci! Hostům bylo jasné, že zdaleka nemají vyhráno. Čtvrthodiny před koncem si Dobrovolný přidržel protihráče, za což si vysloužil žlutou kartu. Exekuce „přímáčku“ se ujal Ryšavý, jehož rána se hezký kroutila a Valík musel zasáhnout.

Hektických deset minut nejprve přineslo šanci Ryšavého, který pohotově pálil z otočky těsně vedle, ale také průnik Dobrovolného, zakončený rozvlněnou boční sítí. Finální přihrávku Dobrovolného, který v závěrečných minutách podporoval útok, odvrátil Volf na roh. Těch nakonec Retro mělo více, ale ani jeden nepřinesl výrazné ohrožení Tůmovy svatyně. Nedůslednost v obraně Retra sedm minut před koncem potrestal Ryšavý, když si balon stylově hodil na pravou nohu a střelou z voleje nedal Valíkovi šanci – 1:4!

Na první pohled bylo po zápase, s tím se ale odmítal smířit Tůma, který, jak již bylo zmíněno, dělal zadákům velké problémy. Když v padesáté páté minutě získal balon, rozhodl se, že si vychutná gólmana a zakončí do prázdné branky – 2:4. Svoji druhou branku v zápase poté přidal po rychlém brejku Reitoral a dvě minuty před koncem bylo zaděláno na velké drama. Retro vyzkoušelo menší rošádu, když stáhlo brankáře Valíka, kterého nahradil právě Reitoral. Vše burcoval zpoza lajny také velezkušený kapitán Táborský. Závěrečnou „power-play“ Retro ve vyrovnávací branku nepřetavilo a podlehlo tedy Cordobě 3:4.

SK Retro Brno - Cordoba 06 3:4 (1:0)
30. Reitoral, 55. Tůma, 58. Reitoral - 32. Šotola, 35. Demko, 38. Volf, 53. Ryšavý

Martin Tůma (Retro Brno)
Byl to boj až do konce, nakonec odcházíte jako poražení. Vzhledem k průběhu trošku kruté, nemyslíš?
"Je to škoda. První poločas jsme zvládli dobře, hlavně teda v obraně. Srazil nás začátek druhé půle, kdy jsme inkasovali tři laciné branky, to už se pak dotahuje těžko."
Ty sám jsi na útočné polovině vybojoval neskutečný počet balonů, což vedlo k velkým gólovým příležitostem. Jak je možné, že vám tam toho nespadlo víc?
"Ano, měli jsme šance dát víc branek, ale bohužel jsme nedali. Chyběla nám kvalita v zakončení, na tom je potřeba zapracovat."
Do konce ligy ještě zbývá několik kol. Máte ještě nějaké ambice, vzhledem k bodovým rozestupům kolem vás, nebo už to příliš neřešíte?
"Do každého zápasu chceme jít s tím, abychom zvítězili. Los máme v závěru poměrně přívětivý, takže budeme chtít bodovat co nejvíc. Nejdůležitější ale je, aby se nám v závěru nikdo nezranil."