03.11.2017 - 20:50René Pazdera
Zobrazeno: 165 x

Norská členka posádky Nemakej.cz hattrickem sestřelila Sport Centrum ze Srbské

V době, kdy hráčky postupně přicházely na hřiště Za Lužánkami, kde se v rámci 9. kola měl poslední říjnový den uskutečnit šlágr mezi Nemakej.cz a Sport Centrem Srbská, už rtuť teploměru dávno klesla pod 10 stupňů Celsia. Podzim je v plném proudu a první část ženské soutěže pomalu finišuje, proto je potřeba vydat ze sebe vše a vylepšit si ještě pozici do jarních bojů. Pro oba dnešní aktéry to platilo dvojnásob. Kdysi pravidelné aspiranty na medaile nyní musí při pohledu na své soupeře v horních patrech tabulky poměrně bolet za krkem, třebaže se z jejich strany nejedná o fatální bodovou ztrátu. Do poslední chvíle se nevědělo, na jaké ze dvou možných hracích ploch si holky odběhají to své, tudíž utkání začalo o pár minut později než v  plánovaném čase 19:00.

V plném počtu na hřišti, avšak bez možnosti střídání, se oba tábory vydaly na svoji padesátiminutovou pouť. V první minutě hry měly obě gólmanky možnost sáhnout si zkušebně na míč. Na straně domácích Michaelu Lasákovou prověřovala Iva Pokorná, za hosty pozdravila Petru Švancarovou Tereza Tichá. Nemakej.cz umí jako jeden z mála týmů hrát výborně pozičně a především hlavou. S vědomím toho, že je před nimi ještě velká porce času na to, aby od začátku jezdily nahoru dolů, spíše vyčkávaly. Nejen proto jsme tak mohli v úvodních minutách pozorovat Srbskou, jak jako sup krouží nad kořistí a přenáší hru ze strany na stranu. Čekání na soupeřovu chybu se Nemakej.cz takticky vyplácelo od 8. minuty, kdy se Petra Smočková nechala zahnat až příliš hluboko na vlastní polovinu a pak musela nadvakrát odpravovat míč do bezpečí, což se jí příliš nepovedlo. Při druhém odkopu namazala nikým nehlídané Sandře Katrine Dahl a zavařila tak vlastní brankářce, která se musela činit a střelu vyrážet. Další podobné minely už nezůstaly nepotrestány. V 11. minutě Lasákové nevyšel odkop od brány, míč směřoval přímo na Dahl a ta se příliš nerozpakovala a otevřela skóre – 1:0.

Druhý gól padnul jako přes kopírák, alespoň co se týče způsobu provedení ze strany Dahl. Tentokrát jí neúmyslně přihrávala Lucie Mičínová. Pořádně si za to sama vynadala, od druhé branky to však její celek nezachránilo, Lasáková neměla šanci – 2:0. Nemakej.cz se takových kiksů nedopouštělo a nešlo to ani kombinačně, růžové dresy skvěle pokrývaly prostor. Srbské tak nezbývalo nic jiného než začít obstřelovat z dálky. Ve svých řadách na to specialistky mají. Jednou z nich je Barbora Pavelcová, po jejíž výživném projektilu ze 17. minuty Švancarová musela cítit brnění v rukou ještě několik vteřin poté. Nebýt toho, že domácí hráčky již vedly o dvě branky, mohla Pokorná ve 20. minutě klidně dostat za uši, když trestuhodně zahodila příležitost, naservírovanou jako na zlatém podnose od svých spoluhráček. Ty, konkrétně Dahl společně s Veronikou Bengtsson, si ťukecem prorazily cestu a Pokorné stačilo téměř tváří v tvář Lasákové jednoduše nastavit nohu. Místo toho poslala míč do zámezí. Neuplynulo mnoho času a Srbská znovu doplatila na nepřesnosti. Po sérii odrazů se míče chopila Dahl, srovnala se na pravačku a střelou z větší dálky zkompletovala svůj třetí hattrick v této sezóně – 3:0. Od  této chvíle bylo téměř jisté, že utkání se bude pouze dohrávat. Srbská už vůbec nepůsobila svěžím dojmem, smazat tříbrankové manko se tak zdálo být nad její síly.

Zvláště když druhé dějství začínala o čtyřech v poli, neboť Pavla Večeřová byla indisponována a na několik minut se vzdálila ze scény. V tuto chvíli je potřeba vyzdvihnout gesto domácích. Pokorná šla dobrovolně „zahřívat“ střídačku, aby byly počty na obou stranách vyrovnané. Večeřová se nakonec do hry opět zapojila, a tak mohla ve 31. minutě sledovat kolegyni Tichou, jak s pomocí teči někoho v růžovém slušně zaměstnala Švancarovou, jež musela na zem a odvracet její pokus na roh. O jeho rozehrání se postarala sama Tichá a cílila do hloučku v pokutovém území. Trochu to zavánělo pokutovým kopem, jelikož ruka Bengtsson v tom nebyla zcela nevinně, nicméně sudí posoudil celou situaci jako přípustnou. Snaha se zápasem ještě něco udělat se hostům upřít nedala, ale vázla koncovka. S postupem času bylo na jejich obličejích vidět, že už melou z posledního, a tak po dohodě s rozhodčím královopolské opustily kolbiště o pět minut dříve a to už mohly prohrávat o čtyři branky, protože těsně před závěrečným hvizdem si to osamocená Bengtsson zamířila přímo k Lasákové, ale nedokázala na ni vyzrát. Utkání tedy skončilo stejným poměrem jako první půle.

Vzájemné zápasy obou dnešních soků se doposud daly zařadit do kategorie top. Díky nejrůznějším negativním faktorům, což chtě nechtě ke sportu také patří, však dnešní klání pozbývalo na atraktivitě, nemělo ten správný „drajv“. I bez možnosti střídání se dá odehrát kvalitní mač, Srbská dnes víc než na to ale doplatila na vlastní chyby, zvláště po prvním poločase už nebylo moc co řešit. Druhá půle už tolik zajímavých akcí nenabídnula, poslední minuty se dohrávalo jen z povinnosti. Výsledek je takový, že Nemakej.cz Srbskou o dva body přeskočilo v tabulce a stáhnulo tak náskok ostatních. Srbská po podzimu skončí nejhůře předposlední.

Nemakej.cz - Sport Centrum Srbská 3:0 (3:0)
11., 15. a 20. Dahl Sandra Katrine

Na pozápasový paškál jsem si nemohla přizvat nikoho jiného než Sandru Katrine Dahl, autorku hattricku. Z důvodu zachování autenticity rozhovoru ponechávám otázky a odpovědi v původním znění. Poněvadž se však najdou i tací, co angličtinu neovládají, připojuji volný překlad do češtiny.

Sandra Katrine Dahl (Nemakej.cz)
How would you describe today´s match? / Jak bys popsala dnešní utkání?
„Today´s match started maybe not so good from our side, and the other team had the ball most of the time, but luckily we got a couple of fast goals and after that I felt like we had quite good control.“ / „Dnešní utkání z naší strany možná nezačalo moc dobře, druhý tým byl více na míči, ale naštěstí jsme daly pár rychlých gólů a poté jsem cítila, že jsme nad zápasem převzaly kontrolu.“
For what purpose did you go to Czech Republic and how did you get to minifootball in Brno? Have you ever played it? / Z jakého důvodu jsi přišla do České republiky a jak ses dostala k malé kopané v Brně? Už jsi někdy malou kopanou hrála?
„I'm a veterinary student here in Brno, and started to play football for Troubsko, where some of the girls asked if I also wanted to join them for the minifootball, which I really wanted and I like it a lot. I've never played minifootball like this, but I used to play futsal before, and it is a bit similar, but most of my life I have played 11 a side football.“ / „Jsem studentkou Veteriny tady v Brně a začala jsem hrát fotbal za Troubsko, kde se mě pár holek zeptalo, jestli se k nim nechci přidat také do týmu malé kopané, což jsem vážně chtěla, a moc se mi to líbí. Nikdy jsem malou kopanou jako takovou nehrála, ale dřív jsem hrávala futsal, je to trochu podobné, ale většinu života jsem hrála klasický jedenáctkový fotbal.“
Do you know that you managed to score your third hattrick in this season? Now you are the best striker. What are your feelings? / Víš, že se ti už podařilo dát třetí hattrick v této sezóně? Momentálně jsi nejlepší střelkyní. Jak se cítíš?
„It's always really fun to score goals, and especially hattricks. I just hope I will continue to score in the future as well.“ / „Vždy je fajn skórovat, zvláště dát hattrick. Jen doufám, že v dávání gólů budu stejným způsobem pokračovat i v budoucnu.“
Communication on the playground is very important for all players. What about you and your playmates? Is it easy or a little bit complicated because you cannot speak Czech? / Komunikace na hřišti je velice důležitá. Co ty a tvoje spoluhráčky? Je to snadné, či poněkud obtížné, neboť neumíš česky?
„The language could be a problem, but luckily there is always someone on my team who can translate, so so far I don't think it has been a problem.“ / „Jazyk by mohl být problém, ale naštěstí se v týmu vždycky najde někdo, kdo umí překládat, tak si zatím nemyslím, že by to byl takový problém.“